Živorodka duhová (Guppy- Paví očko)

Samec
Samec
Samička
Samička

Čeleď: Poeciliidae (Živorodkovití)

Původ: Jižní Amerika; Venezuela, Batbados, Trinidad a Tobago, severní Brazílie a Guyana (zavlečena na mnoho dalších míst). Je to jedna z nejhojnějších ryb, Obrovská hejna obývají teplé brakické i sladké vody jihoamerického kontinentu.

Chov: Snadný

Délka života: Samec zpravidla 1-2 roky, samice 2-3 roky.

Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody). Pozor na přerybnění. Jako všechny živorodky produkují hodně detritu, což má za následek zhoršení kvality vody. Min.vel.n.: 20 litrů pro 1 samce a 2 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček. Dá se chovat v malých nádržích bez škodlivých následků pro vzrůst jedinců a jejich nádherných barev.

Krmení: Všežravec - pro dobré vybarvení a růst by strava měla být pestrá a obsahovat masitou i rostlinnou složku. Bez problémů přijímají i umělá krmiva, vločky i granule.

Pohlaví: Sameček je barevnější a liší se řitní ploutví přeměněnou v rozmnožovací ústrojí nazývané u živorodek gonopodium. Samci mají výrazně prodlouženou ocasní a hřbetní ploutev. Samičky jsou méně barevné a výrazně větší (samci 35 mm, samice 60 mm). Samička má v dolní břišní části v blízkosti řitní ploutve výraznou tmavou skvrnu březosti. Samec je pohlavně dospělý přibližně ve třech měsících a samice ve čtyřech měsících.

Odchov: Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Před porodem mají černou skvrnu zralosti a hranaté velké bříško. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 7-12 mm. Ve vrhu je v průměru 20-40 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 100 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a samice potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, i když svůj potěr zpravidla nepožírá. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným druhem.

Snášenlivost: Velmi přátelská a mírumilovná rybka vhodná do jednodruhových i společenských nádrží.

Charakteristika: Příběh nejznámnější akvarijní ryby všech dob začal před 150 lety, 14. května 1856, kdy byla v oblasti Rio Guayre objevena. Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Guppy jsou velmi tolerantní k vlastnostem vody. Žijí jak ve vodě měkké, tak i tvrdé. Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat, jelikož mnoho akvaristů si neuvědomuje, že tyto ryby spí v noci na dně. U zanedbané nádrže pak zvlášť u samců často dochází k bakteriálnímu rozpadu ploutví!! Velmi prošlechtěná paví očka jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem. Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné, pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil. Existuje velké množství barevných a tvarových variant u samečků, vzniklých nekontrolovatelným křížením. Po celém světě se však konají mezinárodní výstavy chovatelů těchto ryb, pro které jsou určené mezinárodně uznávané standardy. Dle tvaru hřbetních a ocasních ploutví se rozlišují standardy: Triangel (dříve vějíř), Závoj, Prapor, Dvojitý mečík, Horní mečík, Dolní mečík, Lyra, Rýč, Kopí, Kruh a Jehla. Pro další přesnější určení je pak rozhodující zbarvení. Cena kvalitního chovného páru se pohybuje ve stokorunách a je nutné jej pořídit u zkušeného chovatele (v akvaristikách je nehledejte).

© 2016 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky